S-Works Phenom med Mirror – Sadeln för kompromisslös prestanda och komfort
S-Works Phenom med Mirror är framtagen för cyklister som kräver det bästa inom både kraftöverföring och komfort. Den är ett förstahandsval för världsstjärnor som Kasper Asgreen och Loïc Bruni, och kombinerar vår vetenskapligt beprövade Body Geometry-teknologi med den banbrytande Mirror 3D-printade sadeldesignen.
Resultatet är en sadel som ger upp till 28 % lägre tryck på sittbenen, bättre blodcirkulation och ett mer följsamt stöd – allt för att du ska kunna prestera maximalt, oavsett om du tävlar på landsväg, i XC eller trail.
Huvudfunktioner
-
Body Geometry-design: Ergonomiskt utvecklad och vetenskapligt testad för att öka blodflödet och minska risken för domningar
-
Mirror-teknologi: 3D-printad struktur i flytande polymer med 20 055 stag och 8 735 noder för exakt tryckfördelning
-
Ultralätt och stark: Skal i justerat kolfiber, kombinerat med överdimensionerade kolfiberskenor
-
Platt och lång profil: Vår längsta och plattaste sadel (27 cm) möjliggör maximal rörelsefrihet och kraftfull sittställning
-
SWAT-kompatibel: Integrerade fästen för smart och snygg förvaring
Specifikationer
-
Användning: Landsväg, XC, Trail, MTB
-
Material: Kolfiberskal, 3D-printad Mirror-yta, kolfiberskenor
-
Kompatibilitet: Endast med sadelstolpar för 7x9 mm kolfiberskenor
-
Vikt:
-
143 mm bredd: 223 g
-
155 mm bredd: 227 g
-
Längd: 270 mm
S-Works Phenom med Mirror är sadeln för dig som vill ha det senaste inom sadelteknologi utan att kompromissa med stil, lätthet eller funktion. Köp den hos SCSstockholm.se och upplev vad som händer när vetenskap möter verklig cykling.